Staff

SENIOR LEADERSHIP TEAM
Headteacher Ms K Reilly
Deputy Headteacher Mr L Nguyen
Assistant Headteacher / Head of 6th Form Mr G Challis
Business Manager Ms K Bevan
Extended Leadership / Head of Science Mr L Robertson
Extended Leadership / Head of Religious Education Mr F McGhee

 

HEADS OF YEAR
Head of Year 7 Mrs C Wood
Head of Year 8 (Maternity Leave) Mrs R Basi
Head of Year 8 (Maternity Cover) Ms E Maguire
Head of Year 9 Mrs K Keogh
Head of Year 10 Mrs L Filipe
Head of Year 11 Miss Y Grewal
Head of 6th Form Mr G Challis
Assistant Head of 6th Form Miss H Mackie

 

ENGLISH DEPARTMENT
Head of English Mrs M Cooper
2nd in Charge of English Miss O Keogh
Teacher of English Mrs D Cameron
Teacher of English Miss R Simpson
Teacher of English with SEN Miss S Tuitt
Teacher of English Ms M Warren

 

MATHEMATICS DEPARTMENT
Head of Mathematics Ms G Sondh
2nd in Charge of Mathematics Miss S Siva
Teacher of Mathematics Mrs S Ahmed
Teacher of Mathematics Miss M Connaghan
Teacher of Mathematics Mr B Fan
Teacher of Mathematics with SEN Miss B Raza (A)
Teacher of Mathematics Mr S Vijay

 

SCIENCE DEPARTMENT
Head of Science Mr L Robertson
Subject Leader – Biology Mrs L Filipe
Subject Leader – Chemistry Mrs J Osei-Owusu
Teacher of Science (Maternity Leave) Mrs P Bharaj
Teacher of Science (Maternity Cover) Mrs S Khan (A)
Teacher of Science Miss S Patel
Teacher of Science Miss A Quaye
Science Technician Mr Y Singh
Science Technician Mr M Patel

 

RELIGIOUS EDUCATION DEPARTMENT
Head of R.E Mr F McGhee
Teacher of R.E Miss M Casey
Teacher of R.E Mrs K Lobo
Teacher of R.E Miss M Whelan
Teacher of R.E Miss S Yeboah
School Chaplain Cleo Gammon

 

ART DEPARTMENT
Joint Head of Art Mrs J Bryant
Joint Head of Art Mr P Finn
Teacher of Art Miss L Whiting
Art Technician Mrs R Russell

 

BUSINESS AND ECONOMICS
Subject Leader – Business & Economics Mr I Ali (A)

 

DESIGN & TECHNOLOGY DEPARTMENT
Head of D&T Mrs E Reilly
Teacher of Food & Nutrition Mrs C Wood
Teacher of D&T Mrs A Nketia (A)
D&T Technician Mrs R Russell
Food Technician Ms T Darsey

 

DRAMA DEPARTMENT
Subject Leader – Drama Mrs I Milne
Teacher of Drama Miss S Bamberger

 

GEOGRAPHY
Subject Leader – Geography Miss Y Grewal

 

HISTORY DEPARTMENT
Subject Leader – History Ms K Foulds
Teacher of History Miss H Mackie
Teacher of History Miss A O’Connor

 

INFORMATION COMMUNICATIONS TECHNOLOGY DEPARTMENT
Head of ICT Mr R Mitchell
Teacher of ICT Mrs N Riaz

 

LANGUAGES
Subject Leader – French Miss C Ammeux
Subject Leader – Spanish Mr S Clare
Teacher of French Miss S Bamberger
Teacher of Spanish Ms M Warren

 

MUSIC
Subject Leader – Music Mrs E Maguire

 

PHYSICAL EDUCATION DEPARTMENT
Head of P.E Mrs K Keogh
Teacher of P.E Mrs J Mansell
Teacher of P.E Mrs H Marriott

 

SPECIAL EDUCATIONAL NEEDS
SENCo Miss M Connaghan
Mathematics SEN Miss B Raza (A)
English SEN Miss S Tuitt
HLTA (Maternity Leave) Mrs F Loonat
Learning Support Assistant Miss S Al-Bloushi

 

ADMINISTRATION, EDUCATION & BUSINESS SUPPORT STAFF
HR Adminstrator Mrs B Barnes
Finance Manager Mrs J Perwaiz
Finance Apprentice Miss S Parker
PA to the Headteacher Mrs K Herbert
Admissions / Data Officer Mrs A Reilly
School Secretary Miss L Day
Receptionist Mrs A Kashmiri (A)
Examinations Officer Mrs A Wyatt
School Librarian Ms C Finlay

 

PREMISES & NETWORK
Facilities Manager Mr M Smith
Deputy Facilities Manager Mr A Marquez-Bedoya
Facilities Assistant Mr P Sylvester
Network Manager Mr B Lacey

 

(A) Agency Staff